Home - Studii limbii germane online - Învățați gramatica limbii germane online - 1. Pronumele personal. Timpul prezent. Conjugarea verbilor slabe și tari. Conjugarea verbelor cu ajutorul unui“ e” e legatura.

1. Pronumele personal. Timpul prezent. Conjugarea verbilor slabe și tari. Conjugarea verbelor cu ajutorul unui“ e” e legatura.


eu – ich tu – du el – er
ea – sie pronume neutru – es voi – ihr
ei – sie Voi (forma de politeță, singular) – Sie Voi (forma de politeță, plural) – Sie

Prezentul (Präsens) – cea mai răspândită formă utilizată în limba germană. Aceast timp este folosit pentru a exprima prezentul și viitorul.

Das ist Felix. Jeden Dienstag geht er zum Fußballtraining. Er spielt schon seit fünf Jahren Fußball. Nächsten Sonntag um 14 Uhr hat seine Mannschaft ein wichtiges Spiel.

Folosire:

  • Faptul sau starea în prezent.
    De exemplu:Das ist Felix. – Acesta este Felix.
  • O acțiune care are loc în prezent o dată sau de mai multe ori sau nu are loc niciodată.
    De exemplu: Jeden Dienstag geht er zum Fußballtraining. – În fiecare marți el merge la antrenamentul de fotbal.
  • O acțiune care exprimă cât de mult sa întâmplat deja ceva.
    De exemplu:Er spielt schon seit fünf Jahren Fußball. – El joacă fotbal deja 5 ani.
  • Acțiune pre-planificată în viitor.
    De exemplu:Nächsten Sonntag hat seine Mannschaft ein wichtiges Spiel. – Duminica următoare echipa noastră joacă un meci important.

Formarea:

Terminarea infinitivului -en este omisă și în locul ei se pun urătoarele terminații (,e, st,t en, t,en) Luma ca exemplu verbul lernen – a învăța (ceva, de exeplu o poiezie sau un obiect, de exemplu germana)-

Tabelul 1

Persoana 1 singular (ich – eu) -e ich lerne Eu învăț/studiez
Persoana 2 singular (du – tu) -st du lernst Tu înveți/studiezi
Persoana 3 singular (er/sie/es – el/ea/neutru) -t er lernt
sie lernt
es lernt
El învață/studiază
Ea învață/studiază
Persoana 1 plural (wir – noi) -en wir lernen Noi învățăm/studiem
Persoana 2 plural (ihr – voi) -t ihr lernt Voi învățați/ studiați
Persoana 3 plural/ (sie – ei, ele) -en sie lernen Ei (ele) învață/studiază
Forma de politeță(Sie – Voi) -en Sie lernen Voi învățați/ studiați

Verbele sein – a fi, haben – a avea ceva, werden – a deveni, wissen – a ști ceva sunt verbe neregulate și se conjug în mod deosebit. Remarcăm că verbul de legătură este în limba germană în propoziție nu este omis, de exemplu: Cine ești? – Wer bist du? sau Sunt obosit. – Ich bin müde.

Tabelul 2

sein – a fi haben – a avea werden – a deveni wissen – a ști
ich bin – eu (sunt) ich habe – eu am ich werde – eu voi deveni ceva, cineva /mă pornesc să fac ceva ich weiß – eu știu
du bist – tu (ești) du hast – tu ai du wirst – tu devii ceva, cineva / tu te pornești să faci ceva du weißt – tu știi
er/sie/es ist – el/ea (este) er/sie/es hat – el/ea are er/sie/es wird – el/ea devine cineva / se pornește să facă ceva er/sie/es weiß – el/ea/știe
wir sind – noi (suntem) wir haben – noi avem wir werden – noi devenim cineva / ne pornim să facem ceva wir wissen – noi știm
ihr seid – voi (sunteți) ihr habt – voi aveți ihr werdet – voi deveniți cineva / vă porniți să faceți ceva ihr wisst – voi știți
sie sind – ei(ele) (sunt) sie haben – ei (ele) au sie werden – ei (ele) devin cineva / se pornesc să facă ceva sie wissen – ei (ele) știu
Sie sind – Voi (sunteți) Sie haben – Voi aveți Sie werden – Voi deveniți cineva / vă porniți să faceți ceva Sie wissen – Voi știți

Particularitățile formării timpului prezent

În verbe ale căror baze se termină în -d, -t, -chn, -fn, -tm, -gn apare o vocală adăugătoare "e" înainte de terminațiile -st și -t în a 2-a persoană (du) (-est) și a 3-ea persoană sing (er/sie/es) concomitent -et și în a 2-a persoană plural (ihr – voi) de asemenea -et (vezi Tabelul 3).

Tabelul 3

-d baden – a (se) scălda -t warten – a aștepta -chn zeichnen – a desena -fn öffnen – a deschide -tm atmen – a respira
ich bade ich warte ich zeichne ich öffne ich atme
du badest du wartest du zeichnest du öffnest du atmest
er/sie/es badet er/sie/es wartet er/sie/es zeichnet er/sie/es öffnet er/sie/es atmet
wir baden wir  warten wir zeichnen wir öffnen wir atmen
ihr badet ihr wartet ihr zeichnet ihr öffnet ihr atmet
sie baden sie warten sie zeichnen sie öffnen sie atmen
Sie baden Sie warte Sie zeichnen Sie öffnen Sie atmen

Verbele puternice

a) Verbele puternice în a 2-a (tu – du) și a 3-a (el – er, ea – sie, es) persoană singular schimbă vocala din bază: a, au primesc ä (a-umlaut, de exemplu fahren, laufen, halten), de exemplu:

Таbelul 4

fahren – a pleca laufen – a alerga tragen – a duce waschen – a spăla
ich fahre – eu plec ich laufe – eu alerg ich trage – eu duc ich wasche – eu spăl
du fährst – tu pleci du läufst – tu alergi du trägst – tu duci du wäschst – tu speli
er/ sie fährt – el/ea pleacă er/ sie läuft – el/ea aleargă er/ sie trägt – el/ea duce er/ sie wäscht – el/ea spală
wir fahren – noi plecăm wir laufen – noi alergăm wir tragen – noi ducem wir waschen – noi spălăm
ihr fahrt – voi plecați ihr lauft – voi alergați ihr tragt – voi duceți ihr wascht – voi spălați
sie fahren – ei(ele) pleacă sie laufen – ei(ele) aleargă sie tragen – ei(ele) duc sie waschen – ei(ele) spală
Sie fahren – Voi plecați Sie laufen – Voi alergați Sie tragen – Voi duceți Sie waschen – Voi spălați

б) Pentru verbele puternice cu vocala schimbătoare din bază, baza căror se termină în -t, în a 2-a (tu – du) și a 3-a (el – er, ea – sie, оно – es) vocala de legătură -e nu se adaugă, în a 3-a persoană de asemenea nu se adaugă terminația (de exemplu, halten – du hältst, er hält), iar în a 2-a persoană plural ihr – voi (unde vocala din bază nu se schimbă) ele, ca și verbele slabe, primescп -e de legătură (ihr haltet.).

Таbelul 5

halten – a ține laden – a încărca
ich halte – eu țin ich lade – eu încarc
du hältst – tu ții du lädst – tu încarci
er/ sie hält – el/ea ține er/sie/es lädt – el/ea încarcă
wir halten – noi ținem wir laden – noi încărcăm
ihr haltet – voi țineți ihr ladet – voi încărcați
sie halten – ei(ele) țin sie laden – ei încarcă
Sie halten – Voi țineți Sie laden – Voi încărcați

в) Dacă baza verbului (slab sau puternic) se trermină în s, ss, ß, z, tz ((de exemplu, grüßen, heißen), atunci în a 2-a persoană singular -s în terminație dispare, și verbele obțin numai terminațiile -t, de exemplu:

Таbelul 6

Pronumele reisen - a călători grüßen - a saluta tanzen - a dansa heißen – a (se) numi
ich reise – eu călătoresc grüße – eu salut tanze – eu dansez heiße – eu mă numesc
du reist – tu călătorești grüßt – tu saluți tanzt – tu dansezi heißt – tu te numești
еr/sie/es reist – el/ea călătorește grüßt – el/ea salută tanzt – el/ea dansează heißt – el/ea se numește
wir reisen – noi călătorim grüßen – noi salutăm tanzen – noi dansăm heißen – noi ne numim
ihr reist – voi călătoriți grüßt – voi salutați tanzt – voi dansați heißt – voi vă nuiți
sie reisen – voi călătoriți grüßen – voi salutați tanzen – voi dansați heißen – voi vă nuiți
Sie reisen – ei(ele) călătoresc grüßen – ei(ele) salută tanzen – ei(ele) dansează heißen – ei(ele) se numesc

г) Unele verbe puternice care au vocala în bază, pentru a 2-a (tu – du) a 3-a (el – er, ea – sie, es) persoană singular schimbă vocala -e din bază în -i sau -ie (geben – a da, nehmen – a lua, lesen – a citi, sprechen – a vorbi, sehen – a vedea, essen – a mânca, helfen – a ajuta, messen – a măsura, și multe eltele), de exemplu:

Таbelul 7.1

Pronumele geben – a da nehmen – a lua sprechen – a vorbi -i
ich gebe – eu dau nehme – eu iau spreche – eu vorbesc
du gibst – tu dai nimmst – tu iei sprichst – tu iei
еr/sie/es gibt – el/ea dă nimmt – el/ea ia spricht – el/ea vorbește
wir geben – noi dăm nehmen – noi luăm sprechen – noi vorbim
ihr gebt – voi dați nehmt – voi luați sprecht –voi vorbiți
sie geben – ei(ele) dau nehmen – ei(ele) iau sprechen – ei(ele) vorbesc
Sie geben – Voi dați nehmen – Voi luați sprechen – Voi vorbiți

Таbelul 7.2

Pronumele essen – a mânca helfen – a ajuta messen – a măsura -ie
ich esse – eu mănânc helfe – eu ajut messe – eu măsor
du isst – tu mănânci hilfst – tu ajuți misst – tu măsori
еr/sie/es isst – el(ea) mănâncă hilft – el(ea) ajută misst – el(ea) măsoară
wir essen – noi mâncăm helfen – noi ajutăm messen – noi măsurăm
ihr esst – voi mâncați helft – voi ajutați messt – voi măsurați
sie essen – ei(ele) mănâncă helfen – ei(ele) ajută messen – ei(ele) măsoară
Sie essen – Voi mâncați helfen – Voi ajutați messen – Voi măsurați

d) dacă la infinitiv verbele au terminațiile -eln/-ern, iar litera е pentru terminații se omite. Îcuvintele cu terminațiile -eln în prima persoană singular (ich – eu) de asemenea poate fi emiă litera -е din baza cuvântului, de exemo:
lächeln (a zâmbi) – ich läch(e)le – eu zâmbesc, du lächelst – tu te pornești, er/ sie lächelt – el(ea) ze zâmbește, wir lächeln – noi zâmbim, ihr lächelt – voi zâmbiți, sie lächeln – ei(ele) zâmbesc.



Administrator
6501
Share
<